DİŞ BEYAZLATMA İÇİN EN UYGUN YÖNTEM NEDİR?

Diş beyazlatma (Bleaching) iki farklı yöntemle yapılabilmektedir;

Bu yöntemlerden birincisi ofis tipi diş beyazlatma dediğimiz yüksek konsantrasyonlu beyazlatma  ajanlarıyla  (%35-%40 hidrojen peroksit) diş kliniğinde profesyonellerce yapılan beyazlatma işlemidir.

İkinci yöntem ise daha düşük konsantrasyonlu beyazlatma ajanlarıyla (%10-%15 hidrojen peroksit) kişiye özel hazırlanan plaklarla evde yapılan diş beyazlatma yöntemidir.

Ofis tipi diş beyazlatma daha yoğun beyazlatma ajanları kullanıldığı için hızlı etki göstermektedir. Yaklaşık 45 dk süren bir işlem sonrasında dişlerin rengi 1-2 ton açılabilmektedir. Ev tipi diş beyazlatma ise daha az yoğun jeller 2-6 hafta günde yaklaşık 1 saat uygulanmaktadır. Düşük konsantrasyonlu jellerle uzun süreli uygulama yavaş etki gösterirken dişlere daha iyi penetrasyon sağladığından dolayı uzun süreli etki gösterirler.

Ofis tipi diş beyazlatmanın avantajı hızlı sonuç alınması, ev tipi diş beyazlatmanın avantajı ise daha kalıcı sonuç alınmasıdır.Bu nedenle etkin ve kalıcı diş beyazlatma için bu iki yöntemin kombine edilerek uygulanması  gerekmektedir.

DİŞ BEYAZLATMA DİŞLERE ZARAR VERİR Mİ ?

Diş beyazlatma kurallarına uygun bir şekilde ve uygun materyallerle yapıldığı takdirde dişlerimize zarar vermesi söz konusu değildir.

HER RENKLENME DİŞ BEYAZLATMAYLA GİDERİLEBİLİR Mİ?

Dişlerimizde dış etkenlere bağlı oluşan veya yaşla ilerledikçe oluşan renklenmeler diş beyazlatma ile giderilebilir fakat renklenmenin nedeni dişteki bir çürük, yada bir travma sonucu oluşmuş renklenmeyse diş beyazlatma işlemiyle sonuç alınamayacaktır önce bu sorunlar tedavi edilmelidir

DİŞ BEYAZLATMA İÇİN EN UYGUN YÖNTEM NEDİR?” başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Mesut OKTAY’e aittir ve makale, yazarı tarafından Milliyet blog kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Sayfa 1 / 2

Klinik cadde Ümraniye mevkisinde ağız ve diş sağlığı sorunlarınız için çözüm buluyor.

En yakın tarihe randevu almak için:

Randevu talep et